E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a weta » Sr Nov 16, 2022 14:02

andrejv napisal/-a:
weta napisal/-a:Kolesarjenje po planinskih poteh, gozdnih cestah, vlakah in prosto po gozdu doloca in ureja ustrezna zakonodaja.
Ne morem kopirat linka, ampak v googlu je prvi zadetek če vpiseš kolesarjenje po planinskih poteh.

Toliko, da ne boste rekli da niste vedeli


Poznam pravilnik še iz 90 let, ko je nastal. In ocenjujem, da je legalen ni pa legitimen, saj pavšalno prepoveduje kolesarjenje po vseh poteh, čeprav ni ustrezno dokazano, da tako kolesarjenje škodi naravnemu okolju.

Zato pri takem kolesarjenju vzamem v zakup, da me bodo prej ali slej ujeli in kaznovali. Ko me bodo, bom pač plačal kazen.

Ni ravno tako....zakon o planinskih poteh iz leta 2007, dopolnitev zakona 2021.
Zadeva ni toliko sporna, dokler se najde le kak posamezen kolesar. Na kaki bolj prometni poti pa bodo kmalu problemi in negodovanja, planincev in verjetno tudi biciklostov. Zadeve se bodo lahko zalomile tudi pri kaksnih poškodbah, ko bo kolesar pri spustu nagazil planince.
Ne obsojam in kriziram, napisal sem zgolj v vednost tistim, ki to pocnejo, da ne bodo preseneceni. Zadeva je pac nezakonita, je pa dejstvo, da je nadzor slab, ampak ob primeru nesreč bo krivda ve se cigava.
Se enkrat, zgolj v vedenje in razmislek.....to je enako, kot glisiranje ob obali, na kopališču s scuterem in podpbno....je fajn, ampak ni zakonito.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Nov 18, 2022 19:00

Weta, imaš' prav in hvala za opozorilo, ampak Andrej ima tudi prav (razmerje legalno-legitimno).

To me spominja na JJ pred nekaj leti, ko je prepovedal gibanje ponoči vsem, ker so ugotovili, da so nekateri "mulci" v korona času prirejali nočne zabave v naravi, kjer se niso držali higienskih pravil, pa se mu ni dalo organizirati, da bi čapnili in primerno poučitli tiste mulce in je rajši in "enostavno" s predpisom pretegnil (nas) vse.

Pa na depozit na pravico do iznosa deviz pred kakimi 50 leti, ki je zadeval vse z namenom, da bi zmanjšali število prehodov čez mejo za 90% in s tem tudi obseg iznešenih deviz za toliko. Moj profesor statistike Rudi Šeligo je to dal za primer, kako so zgrešili (in narobe razumeli statistiko v celoti in povprečje še posebej...), saj je potem čez mejo v enakem času res šlo le ok. 10% ljudi, a 90%+ deviz. Legalno, a butasto (oboje).

V principu bi bilo potrebno prepovedati povzročati škodo in poškodbe in vzgajati uporabnike tako, da bi se tega po najboljših močeh držali, namesto da pozornost namenjajo temu, da pravočasno opazijo policaje ali redarje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Nov 19, 2022 13:55

Danes sem šel prvič na eno turo ene 10km po hosti večinoma (zločinsko, vem.. se bom samokaznoval), to je prvič po več kot 10 letih, da sem se podil po res strminah in gozdnih poteh, poleg tega je kar mraz in vse je nastlano z mokrim listjem tako da sem 2x skoraj fino zaplužil, pa sem mel sreče več kot pameti. :)

Bicikel je top, vilca super opravlja svoje, o motorju ni za zgubljat besed, bremze so pa katastrofa. Morda sem razvajen od endura ampak ko mal s prstom nakažem hočem da grize na pas mater, tole pa z dvema moraš prtiskat na moč pa še kr leti po dolini. Definitivno nadgradnja pred sezono.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
mato
Admiral
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a mato » Ne Nov 20, 2022 11:33

AEgir napisal/-a:Danes sem šel prvič na eno turo ene 10km po hosti večinoma (zločinsko, vem.. se bom samokaznoval), to je prvič po več kot 10 letih, da sem se podil po res strminah in gozdnih poteh, poleg tega je kar mraz in vse je nastlano z mokrim listjem tako da sem 2x skoraj fino zaplužil, pa sem mel sreče več kot pameti. :)

Bicikel je top, vilca super opravlja svoje, o motorju ni za zgubljat besed, bremze so pa katastrofa. Morda sem razvajen od endura ampak ko mal s prstom nakažem hočem da grize na pas mater, tole pa z dvema moraš prtiskat na moč pa še kr leti po dolini. Definitivno nadgradnja pred sezono.


Daj večje diske.
Jaz sem na E-cultu dal spredaj 203 (oirginal 180) zadaj pa 180(original 160). zdaj se ustavi kot se zagre :idea:
Rabiš samo diske in adapter za klešče...
Mato :wink:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Nov 20, 2022 14:02

Ta ma oba 180, mam pa tudi od endura 203 disk, sam ne paše ker ma to shimano foro centerlock, kjer je disk našraufan gor kot kaseta z eno veliko matico, moj disk je pa na 6 vijakov.

So pa tudi bremze neke shimano najbolj cheap možne, 40€ obe. Mi je neverjetno sploh, da lahko za tak denar z vsemi maržami to izdelajo.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Nov 20, 2022 18:38

Morda druge ploščice.ker ne verjamem da je disk večji 1 cm v polmeru tolk boljši..
pat33
Praporščak
Prispevkov: 30
Pridružen: Po Maj 24, 2010 11:21

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a pat33 » Ne Nov 20, 2022 20:47

obstaja adapter iz center locka na 6 lukenj SHIMANO SM-RTAD05
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Nov 21, 2022 17:11

Sem videl ja sam stane za pol celga shimano 220 diska..

Polanc, bremze so slabe. Sam način kako prijemljejo je občutek skor kot na zajlo. Mam formula T1 dirkalne bremze z endurota in so svetove od tega sranja. Čakam daljšo lajtngo ker tle pri tem 29" biciklu je zadna os v drugem časovnem pasu.

Tele sam čist črne, kot se spodobi.

Slika

Drgač pa 220 disk ma če verjamemo shimanu 10% več zavorne sile od 203. Samo na račun diska.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Nov 21, 2022 18:11

Ja sej morda je res,glede na fi se dost poveča ročica ,ki zavira kolo..Mi je bilo pa to da eni ne zavirajo skor nič,drugi pa precej tko veeelika razlika..zato sem namalu zgoraj uno o ploščicah.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Nov 21, 2022 18:32

Te je treba fino žlajfat ko dobiš hitrost, pri formuli kjer sem mel 203 disk tudi, si pa samo pošlatal ročko in so oči silile iz jamic. Res dan in noč.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Nov 21, 2022 18:56

A je možno,da bi imele ročice drug prenos al kako čem temu reči,da ko stisneš,imajo večjo silo na olje in s tem na zavorne bate?
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a weta » Po Nov 21, 2022 19:28

polanc napisal/-a:A je možno,da bi imele ročice drug prenos al kako čem temu reči,da ko stisneš,imajo večjo silo na olje in s tem na zavorne bate?

Če želiš manjso silo na zavorni ročici, moraš zavorno rocico podaljšat ali da s pomočjo vzvodov to dosežeš, podaljšaš pa hod ročice, kar oboje ni željeno.
Najlažje in najbolje je zavorni učinek povecat z večjim diskom.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Nov 21, 2022 19:35

Nr drži to povsem, formula recimo ima bistveno krajše ročice pa moraš tudi na 180 disku biti zelo nežen ker z enim prstom hitro preveč stisneš. Velikost zavornega cilindrčka in batkov v čeljusti ima zelo veliko za opraviti s tem koliko moči se prenese in ojača.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a weta » Po Nov 21, 2022 20:06

Vse je samo fizika. Pri hidravliki je povecanje sile odvisno od razmerja povrsine bata, ki ga stiskamo z rocico in povrsine bata, ki stiska celjusti. Ce je razlika velika, je pojacanje sile veliko, vendar se mocno poveca tudi hod bata, ki je vezan na rocico. Najti je potrebno ustrezno razmerje vsega. V neke skrajnosti se ne da iti. Zato je najbolje povecat premer diska.
Zadnjič sem gledal nek video nekoga, ki je testiral neke original diske in ploščice in neke nom name, spreminjal ie tudi velikost diska. Edino izrazito izboljsanje zaviranja je bilo s povecanjem diska.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: E-bike - nasveti uporabnikov in mnenja

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Nov 21, 2022 20:38

Zaradi tega je una FCS štelnga rumena zgoraj na sliki iz katere gre cevka. Z njo nastavljaš volumen oziroma odmik ploščic od diska. Če je razmerje pravo kot pri T1 recimo, pol velik hod kompenziraš z oddaljenostjo ploščic od diska, to omogočajo samo pro verzije teh biciklističnih bremz.


https://www.treefortbikes.com/Formula-F ... -Lever-Red
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov