Voditelj brodice A

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
VirtoSailor
Kontraadmiral
Prispevkov: 233
Pridružen: Če Avg 05, 2010 16:47
Kraj: Velenje-Bunarina

Voditelj brodice A

OdgovorNapisal/-a VirtoSailor » So Apr 09, 2011 10:26

Na hrvaški pomorski strani sem zasledil tole:

Voditelj brodice A
Za voditelja brodice tipa A , niste obavezni pohađati tečaj. Morate imati najmanje 15 godina starosti. S dozvolom voditelja brodice A možete upravljati brodicama do 7 m s porivnim strojem do 15 kw i to samo u zoni plovidbe III. Dozvola nije za gospodarsku namjenu.

To je bilo napisano leta 2007 in me zanima če to še velja in kaj pomeni zona III plovbe.

Hvala za vsak odgovor!
Na kopnem želimo si varnih obal, na morju sonce in Maestral!
Maestral9

OdgovorNapisal/-a Maestral9 » So Apr 09, 2011 20:45

(1) Brodica ili jahta ovisno o svojoj veličini, konstrukciji i drugim tehničkim karakteristikama
može ploviti u sljedečim područjima plovidbe:
1. Područje plovidbe I – obuhvača međunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su
pristupačne s mora
2. Područje plovidbe II – obuhvača međunarodnu plovidbu Jadranskim morem
3. Područje plovidbe III – obuhvača plovidbu unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnim
vodama RH i vodama koje su pristupačne s mora.
U području plovidbe III. mogu postojati sljedeča ograničenja:
IIIa – do 6 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIb – do 3 Nm od obale kopna ili otoka
IIIc – do 1 Nm od obale kopna ili otoka
4. Područje plovidbe IV koje obuhvača plovidbu lukama, zaljevima, rijekama hrvatskoga
Jadranskog slijeva do granicama do koje su one plovne morske strane, te Prokljanskim jezerom.
Uporabniški avatar
VirtoSailor
Kontraadmiral
Prispevkov: 233
Pridružen: Če Avg 05, 2010 16:47
Kraj: Velenje-Bunarina

OdgovorNapisal/-a VirtoSailor » So Apr 09, 2011 20:54

Hvala za ta odgovor!

Še vedno me pa zanima kako je s tistim pravilom, o vožnji brez izpita.

LP
VS
Na kopnem želimo si varnih obal, na morju sonce in Maestral!
Maestral9

OdgovorNapisal/-a Maestral9 » So Apr 09, 2011 21:49

PRAVILNIK
O BRODICAMA I JAHTAMA
Uvjeti za stjecanje svjedodžbi i uvjerenja
Članak 51.
Uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice kategorije A stječe osoba koja:
– ima najmanje 15 godina života
– položi ispit prema programu iz Dodatka 6., koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

DODATAK 6:
Program ispita za VODITELJA BRODICE KATEGORIJE A (članak 51.)
PROGRAM ISPITA
1. OSNOVE PLOVIDBE
1.1. Pomorske karte
1.1.1. Čitanje pomorskih karti
1.1.2. Određivanje kursa
1.1.3. Određivanje udaljenosti
1.2. Pravila izbjegavanja sudara na moru
1.2.1. Praktičan prikaz s modelima
1.2.2. Svijetla na brodovima
1.2.3. Dnevni znakovi
1.2.4. Zvučni signali
1.3. Signali opasnosti
1.4. Konopi i uzlovi
1.5. Meteorologija
1.5.1. Vjetrovi na Jadranu


To sem našel v pomorski zakonodaji naših sosedov. Dokaj podoben program kot pri nas.
Maestral9

OdgovorNapisal/-a Maestral9 » So Apr 09, 2011 22:02

Članak 5.
(1) Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili očevidnike, a koji imaju snagu porivnog
uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj
brodice kategorije A.

Članak 70.
(2) Brodica za osobne potrebe duljine do 6 metara i snage porivnog uređaja do 8 kW u području plovidbe III.a, III.b, III.c i IV. mora imati najmanje sljedeči broj članova posade:
– osobu koja upravlja brodicom osposobljenu za voditelja brodice kategorije A.

Po moje brez izpita tudi pri sosedih ne gre več. Registracije čolna ne rabiš do 2,5 m in 5 kW, izpit pa vedno
Uporabniški avatar
VirtoSailor
Kontraadmiral
Prispevkov: 233
Pridružen: Če Avg 05, 2010 16:47
Kraj: Velenje-Bunarina

OdgovorNapisal/-a VirtoSailor » Ne Apr 10, 2011 12:30

Hvala za odgovore! Star sem 15 in sem mislil da bo letos še šlo brez izpita, drugo leto bi ga pa naredil. Bom pa letos motor imel za vsak slučaj in bom bolj jadral :) :) . Ali mislite da lahko kdo kaj reče če imam tomos 3 samo za pristajanje? :D
Na kopnem želimo si varnih obal, na morju sonce in Maestral!
joeloe
Kontraadmiral
Prispevkov: 270
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 20:46

OdgovorNapisal/-a joeloe » Če Apr 14, 2011 17:18

16 let je magična meja....
Pri 16-tih boš delal izpit za čoln, avto, motor... za letalo pa ne vem :lol:

..in nihče ti ne bo mogel po glavi sr***.
Sve će to narod da pozlati!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov