Električna inštalacija v motornem prostoru
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
- Ljubitelj_morja
- Štabni praporščak
- Prispevkov: 39
- Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26
Električna inštalacija v motornem prostoru
Lep pozdrav vsem.
Prosim za komentarje o ustreznosti vezave električne inštalacije v motornem prostoru. Bi kaj dodali, odvzeli, spremenili? Je vezava dovolj varna?
Hvala in lep pozdrav vsem...
https://imgur.com/0u9RLJN
Prosim za komentarje o ustreznosti vezave električne inštalacije v motornem prostoru. Bi kaj dodali, odvzeli, spremenili? Je vezava dovolj varna?
Hvala in lep pozdrav vsem...
https://imgur.com/0u9RLJN
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Kaj je tale batery protector ne vem,bi pa plus za kabino prestavil za glavno stikalo in dodal bilge pumpo in en dober plovec.Pumpa se napaja direkt PREKO VAROVALKE iz akuja.
- Ljubitelj_morja
- Štabni praporščak
- Prispevkov: 39
- Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
polanc napisal/-a:Kaj je tale batery protector ne vem,bi pa plus za kabino prestavil za glavno stikalo in dodal bilge pumpo in en dober plovec.Pumpa se napaja direkt PREKO VAROVALKE iz akuja.
Polanc hvala za odgovor. Smart BatteryProtect od Victrona odklopi akumulator od nepomembnih obremenitev preden se ta popolnoma izprazni (kar bi poškodovalo akumulator) ali preden zmanjka energije za zagon motorja.
Za programiranje Smart BatteryProtect uporabljamo Bluetooth, kjer lahko nastavimo vse zahtevane stopnje vklopa/izklopa.
Bilge pumpe in plovca nisem dodajal v shemo.
Ali te prav razumem, da naj prestavim plus za kabino med motor in glavno stikalo?
Pozdrav, Dejan
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Ja tako. Torej,ko te ni na plovilu ,naj bo pod elektriko le pumpa in solarija,ko pa prideš spustiš štrom motorju in ostalim porabnikom.pa ne poznam karakteristike tega akuja..mora dopuščati dovolj velik zagonski tok in pač omogočati globlje praznjenje brez da se aku poškoduje.
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Tab motion je čisto v redu, tako za zagon kot za porabnike. Pa dobro je da lahko odviješ pokrovčke in doliješ destilirano vodo. Vsekakor ti pa manjkata dve varovalki, tam, kjer sta na plus akumulatorja priklopljena oba victrona. Lahko je tudi ena sama, bistveno je, da varuje instalacijo. Če je žica 4mm2, lahko daš 32A. Tisti del inštalacije, ki ni varovan, pa dodatno zaščiti, tako da daš plus žico v cev. Da ne bo barka končala v ognju in dimu zaradi "napake na električni instalaciji".
__________________
lp
motorni
lp
motorni
- Ljubitelj_morja
- Štabni praporščak
- Prispevkov: 39
- Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Hvala vsem za komentarje.
Posodobljen načrt električne inštalacije na plovilu: https://imgur.com/vAHGyVI
Lep dan želim vsem.
Dejan
Posodobljen načrt električne inštalacije na plovilu: https://imgur.com/vAHGyVI
Lep dan želim vsem.
Dejan
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Jaz motorja nebi dal na odklopno stikalo.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Za kaj pa ne?
- Ljubitelj_morja
- Štabni praporščak
- Prispevkov: 39
- Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
To se tudi jaz sprašujem....
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Zato ker so ta stkala točka kjer gre lahko kaj narobe, skozi steče kar nekaj amperov pa praktično vsa stikala so kitajsko dračje. Poleg tega če ga odklopiš med delovanjem skuriš alternator. Sčasoma se na kontaktih naredi volk in se lahko poveča upornost in pol se začne gret in če maš srečo se kabel tako zagreje, da izolacija steče dol kot smrkelj.
Motor je narejen tako, da je lahko priklopljen in ne sme jest elektrike.
Motor je narejen tako, da je lahko priklopljen in ne sme jest elektrike.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Definitivno veliko stvari govori v prid direktni vezavi motorja mimo stikala. Jaz bom na stikalu vseeno ostal, ga pa vsako drugo sezono razderem in spoliram kontakte. In tudi težave s kitajskim dračjem od stikala iz Kamm-a sem imel. Hvala bogu je motorna elektronka zdržala.
Imam vseeno boljši občutek če vem da imam v garaži vso elektriko na čolnu odklopljeno ob dejstvu da je kesl poln bencina.
Imam vseeno boljši občutek če vem da imam v garaži vso elektriko na čolnu odklopljeno ob dejstvu da je kesl poln bencina.
Xilinx Vivado HLx trainee
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
79 e je treba dat za stikalo,ne 24 in je boljši občutek..že ko ga potehtaš je težji,ko ga preklopiš,naredi klaak in ck..
Re: Električna inštalacija v motornem prostoru
Jaz sem tudi za to, da vse odklopim ko me ni na barki. Glavno stikalo ven in ni štroma nikjer razen na pumpi. V končni fazi je še vedno to bolj varno kot pa da imaš motor stalno pod napetostjo. Lahko tudi kaj zašmelca/prebije na motorju in ko te ni na barki vse skupaj ravno tako zgori...
Ko sem na barki je štrom povsod in če bi začelo kaj smrdeti imaš vsaj šanso zadevo rešit.
Ko sem na barki je štrom povsod in če bi začelo kaj smrdeti imaš vsaj šanso zadevo rešit.
Veter v laseh, travarca v zobeh 
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov
