Električna inštalacija v motornem prostoru

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Ljubitelj_morja
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26

Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a Ljubitelj_morja » Pe Dec 17, 2021 19:10

Lep pozdrav vsem.
Prosim za komentarje o ustreznosti vezave električne inštalacije v motornem prostoru. Bi kaj dodali, odvzeli, spremenili? Je vezava dovolj varna?
Hvala in lep pozdrav vsem...

https://imgur.com/0u9RLJN
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Dec 17, 2021 19:36

Kaj je tale batery protector ne vem,bi pa plus za kabino prestavil za glavno stikalo in dodal bilge pumpo in en dober plovec.Pumpa se napaja direkt PREKO VAROVALKE iz akuja.
Uporabniški avatar
Ljubitelj_morja
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a Ljubitelj_morja » Pe Dec 17, 2021 20:07

polanc napisal/-a:Kaj je tale batery protector ne vem,bi pa plus za kabino prestavil za glavno stikalo in dodal bilge pumpo in en dober plovec.Pumpa se napaja direkt PREKO VAROVALKE iz akuja.


Polanc hvala za odgovor. Smart BatteryProtect od Victrona odklopi akumulator od nepomembnih obremenitev preden se ta popolnoma izprazni (kar bi poškodovalo akumulator) ali preden zmanjka energije za zagon motorja.
Za programiranje Smart BatteryProtect uporabljamo Bluetooth, kjer lahko nastavimo vse zahtevane stopnje vklopa/izklopa.
Bilge pumpe in plovca nisem dodajal v shemo.
Ali te prav razumem, da naj prestavim plus za kabino med motor in glavno stikalo?
Pozdrav, Dejan
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Dec 17, 2021 20:26

Ja tako. Torej,ko te ni na plovilu ,naj bo pod elektriko le pumpa in solarija,ko pa prideš spustiš štrom motorju in ostalim porabnikom.pa ne poznam karakteristike tega akuja..mora dopuščati dovolj velik zagonski tok in pač omogočati globlje praznjenje brez da se aku poškoduje.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Dec 17, 2021 22:51

Tab motion je čisto v redu, tako za zagon kot za porabnike. Pa dobro je da lahko odviješ pokrovčke in doliješ destilirano vodo. Vsekakor ti pa manjkata dve varovalki, tam, kjer sta na plus akumulatorja priklopljena oba victrona. Lahko je tudi ena sama, bistveno je, da varuje instalacijo. Če je žica 4mm2, lahko daš 32A. Tisti del inštalacije, ki ni varovan, pa dodatno zaščiti, tako da daš plus žico v cev. Da ne bo barka končala v ognju in dimu zaradi "napake na električni instalaciji".
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Ljubitelj_morja
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a Ljubitelj_morja » So Dec 18, 2021 10:08

Hvala vsem za komentarje.
Posodobljen načrt električne inštalacije na plovilu: https://imgur.com/vAHGyVI
Lep dan želim vsem.
Dejan
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 18, 2021 17:58

Jaz motorja nebi dal na odklopno stikalo.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a polanc » So Dec 18, 2021 20:57

Za kaj pa ne?
Uporabniški avatar
Ljubitelj_morja
Štabni praporščak
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Maj 15, 2017 09:26

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a Ljubitelj_morja » So Dec 18, 2021 21:34

To se tudi jaz sprašujem....
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Dec 18, 2021 23:10

Zato ker so ta stkala točka kjer gre lahko kaj narobe, skozi steče kar nekaj amperov pa praktično vsa stikala so kitajsko dračje. Poleg tega če ga odklopiš med delovanjem skuriš alternator. Sčasoma se na kontaktih naredi volk in se lahko poveča upornost in pol se začne gret in če maš srečo se kabel tako zagreje, da izolacija steče dol kot smrkelj.

Motor je narejen tako, da je lahko priklopljen in ne sme jest elektrike.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Dec 19, 2021 00:13

Definitivno veliko stvari govori v prid direktni vezavi motorja mimo stikala. Jaz bom na stikalu vseeno ostal, ga pa vsako drugo sezono razderem in spoliram kontakte. In tudi težave s kitajskim dračjem od stikala iz Kamm-a sem imel. Hvala bogu je motorna elektronka zdržala.

Imam vseeno boljši občutek če vem da imam v garaži vso elektriko na čolnu odklopljeno ob dejstvu da je kesl poln bencina.
Xilinx Vivado HLx trainee
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Dec 19, 2021 13:49

79 e je treba dat za stikalo,ne 24 in je boljši občutek..že ko ga potehtaš je težji,ko ga preklopiš,naredi klaak in ck..
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2775
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Električna inštalacija v motornem prostoru

OdgovorNapisal/-a evovii » Ne Dec 19, 2021 19:37

Jaz sem tudi za to, da vse odklopim ko me ni na barki. Glavno stikalo ven in ni štroma nikjer razen na pumpi. V končni fazi je še vedno to bolj varno kot pa da imaš motor stalno pod napetostjo. Lahko tudi kaj zašmelca/prebije na motorju in ko te ni na barki vse skupaj ravno tako zgori...
Ko sem na barki je štrom povsod in če bi začelo kaj smrdeti imaš vsaj šanso zadevo rešit.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov