V torek pofotkam profile, ki so na Elanu GT 402 in, če ti bodo odgovarjali, navali na demontažo
Krmna stena!
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
krmna stena
Mike našla sem original letvice za tvoje plovilo. Pokliči me.
- Masterpiece
- Kontraadmiral
- Prispevkov: 247
- Pridružen: Ne Jan 04, 2009 19:54
- Kraj: Ljubljana
- Kontakt:
Na krmni steni sem imel gnilo vezano ploščo oz. nek ameriški lepljen furnir navzkriž.( aka osb plošča pri nas) .No in sem jo odstranil in zbrusil krmno steno da je le še lep poliester.Sedaj me pa zanima kako zlepiti poliester steno) z novo vezano ploščo. Pri večino čolnov je poliester - vezana plošča - polister.Pri meni pa je bilo samo poliester in vezana plošča.
Sedaj pa bi na poliester zalimal vezano ploščo in nato še čez vse zalaminiral z poliestrom.
Ali mi priporočate z epoxy lepilom.Kje se ga da dobiti večje količine. Oz. kakšno drugo dvokomponentno lepilo da bi držalo.Hvala za odgovore
Sedaj pa bi na poliester zalimal vezano ploščo in nato še čez vse zalaminiral z poliestrom.
Ali mi priporočate z epoxy lepilom.Kje se ga da dobiti večje količine. Oz. kakšno drugo dvokomponentno lepilo da bi držalo.Hvala za odgovore
- Masterpiece
- Kontraadmiral
- Prispevkov: 247
- Pridružen: Ne Jan 04, 2009 19:54
- Kraj: Ljubljana
- Kontakt:
Imel sem nek počasi sušeči kit, ki je bil na neki podobni bazi , kot poliestrska smola. Bil je take svetlo modre barve, že pospešen, mešal sem ga pa z katalizatorjem od smole.
Menda je prav za navtiko, na zs, pa ti lahko dam kontakt, če ga imam še v telefonu. Dobiš ga na kile, po želji. 10, 20, 30 ali pa 200kil:)
Menda je prav za navtiko, na zs, pa ti lahko dam kontakt, če ga imam še v telefonu. Dobiš ga na kile, po želji. 10, 20, 30 ali pa 200kil:)
- Masterpiece
- Kontraadmiral
- Prispevkov: 247
- Pridružen: Ne Jan 04, 2009 19:54
- Kraj: Ljubljana
- Kontakt:
Masterpice, vedi, da je pri takem opravilu zelo važno, da med laminatom ne ostane nič zraka, torej se mora nova vez. plošča lepo po celi ploščini prilagajat poliesterski stranici. To pa zato, ker v zračnem žepu , pride do pojave kondeza, vlage, katera ti zopet kar hitro uniči leseno ploščo, katera bo v notranjosti laminata.
Nabavi si čim večje spone z katerimi boš ob pomoči debelejših desčic, stisnil čim večjo površino krmne stene.
Poliester na poliester gre, epoxi na poliester tudi, edino poliester na epoxi ni priporočljivo in se ne dela. Za omenjene dimenzije, boš potreboval precej kartuš Kenta, to pa gre kar fajn v proračun, pa še primeren material ni za tako delo. Torej poli. smola, pospešena kateri dodaš trdilec ( tik pred uporabo) je dobra izbira in nimaš kaj zgrešit. Epoxi je že zahtevnejši pri dodajanju trdilca. Zelo občutljiv na premalo ali preveč trdilca in to v gramih.
Tu , če se odločiš za epoxi, bi ti svetoval nakup West-sistema, kjer dobiš v različnih embalažah obe komponenti, flaške pa so opremljene z dozirnimi pumpicami. Ni pa poceni.
Torej jaz bi bil za poli smolo, katero na debelo naneseš na steno zrcala in desko, katero spodaj pritisneš do koca , da se na tesno prileže zrcalu, potem pa še ob počasnem prislanjanju deske na steno, v odprtino nalivaš ostanek smole. Kot sem že rekel, je važno, da obe ploskvi kar faj in enakomerno stisneš skupaj. Višek smole, kateri bo prišel ven ob robovih, lepo razvleči levo -desno od spoja in daš gor prej pripravljene trakove mate. Dve plasti 450 gr. mate bo zadosti. Drugi dan odstraniš vse spone in pomagala pobrusiš robove na trakih ob spojih in začneš z nanašanjem plasti laminata. Tri plasti 450 gr. , bi bilo kar zadosti, ali pa plast mate, plast rovinga in plast mate. Polagaš pa na mokro, kar pomeni, da drugo plast takoj daš na prvo, seveda po tem, ko si z kovinskim valjarjem iztisnil mehurčke iz svežega laminata. Mora biti lepo prozorno, če je zmes belo, je to zrak, tam naneseš malo smole ali bolje razporediš z valjarjem že obstoječo. Drugo plast, če ni prva že želirala daš kar na prvo in z mehkim valjarjem ( odporen na razredčila), naneseš smolo in ponoviš z kovinskim valjarjem, katerega hraniš v posodi z acetonom. Tako nadaljuješ. Tri ali bolje štiri plasti.
Leseno ploščo pa pred nanosom kar močno naredi hrapavo ( 40-60 granulacija papirja, vlečeš pa pravokotno na letnice v lesu.
Moj predlog pač. Lahko pa si pripravo za stiskanje narediš tudi sam, čisto enostavno, ker tako globokih spon, verjetno ne boš dobil, da si jih sposodiš. O izdelavi pa naslednjič, če boš zainteresiran.
LP
Nabavi si čim večje spone z katerimi boš ob pomoči debelejših desčic, stisnil čim večjo površino krmne stene.
Poliester na poliester gre, epoxi na poliester tudi, edino poliester na epoxi ni priporočljivo in se ne dela. Za omenjene dimenzije, boš potreboval precej kartuš Kenta, to pa gre kar fajn v proračun, pa še primeren material ni za tako delo. Torej poli. smola, pospešena kateri dodaš trdilec ( tik pred uporabo) je dobra izbira in nimaš kaj zgrešit. Epoxi je že zahtevnejši pri dodajanju trdilca. Zelo občutljiv na premalo ali preveč trdilca in to v gramih.
Tu , če se odločiš za epoxi, bi ti svetoval nakup West-sistema, kjer dobiš v različnih embalažah obe komponenti, flaške pa so opremljene z dozirnimi pumpicami. Ni pa poceni.
Torej jaz bi bil za poli smolo, katero na debelo naneseš na steno zrcala in desko, katero spodaj pritisneš do koca , da se na tesno prileže zrcalu, potem pa še ob počasnem prislanjanju deske na steno, v odprtino nalivaš ostanek smole. Kot sem že rekel, je važno, da obe ploskvi kar faj in enakomerno stisneš skupaj. Višek smole, kateri bo prišel ven ob robovih, lepo razvleči levo -desno od spoja in daš gor prej pripravljene trakove mate. Dve plasti 450 gr. mate bo zadosti. Drugi dan odstraniš vse spone in pomagala pobrusiš robove na trakih ob spojih in začneš z nanašanjem plasti laminata. Tri plasti 450 gr. , bi bilo kar zadosti, ali pa plast mate, plast rovinga in plast mate. Polagaš pa na mokro, kar pomeni, da drugo plast takoj daš na prvo, seveda po tem, ko si z kovinskim valjarjem iztisnil mehurčke iz svežega laminata. Mora biti lepo prozorno, če je zmes belo, je to zrak, tam naneseš malo smole ali bolje razporediš z valjarjem že obstoječo. Drugo plast, če ni prva že želirala daš kar na prvo in z mehkim valjarjem ( odporen na razredčila), naneseš smolo in ponoviš z kovinskim valjarjem, katerega hraniš v posodi z acetonom. Tako nadaljuješ. Tri ali bolje štiri plasti.
Leseno ploščo pa pred nanosom kar močno naredi hrapavo ( 40-60 granulacija papirja, vlečeš pa pravokotno na letnice v lesu.
Moj predlog pač. Lahko pa si pripravo za stiskanje narediš tudi sam, čisto enostavno, ker tako globokih spon, verjetno ne boš dobil, da si jih sposodiš. O izdelavi pa naslednjič, če boš zainteresiran.
LP
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov
