Izbira propelerja

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » Sr Jul 03, 2013 17:23

Kar se mene tiče se čoln zaenkrat obnaša odlično, je pa res da sem začetnik in nimam primerjave. Če misliš da bodo luknje pomagale ok, samo to bom delal naslednjo sezono, da slučajno kaj ne zaj*bem.
Glede rezanja brade mi pa itak ni jasno, mogoče pa bi bilo res produktivno, da se kaj dobiva.
Jutri bom izmeril pospeške in končno hitrost, poročilo sledi.

Ja, te kile so me pošteno nasmejale...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Jul 03, 2013 18:06

Nimaš kaj zasrat! če je slabše našpricaš not silikona, oblepiš z lepilnim trakom in pustiš čez noč.

Z kakršnim koli gpsom poizkusi določit točno hitrost pri najvišjih, srednjih in najmanjših vrtljajih glisiranja. Brez tega podatka bo vsaka nova poteza enaka alkimiji. Pri tem dobro poglej, če je na drsnem delu čolna kaj zelenja! Pospeški niso pomembni, ker se jih da za vsak propeler precej enostavno spravit na razumno raven. Glavno je, da sta slip in motor v mejah dobrega izkoristka.
Uporabniški avatar
Gorki
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: Po Jul 25, 2011 11:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gorki » Če Jul 04, 2013 08:00

Malo video materiala:
:arrow:Ventilation propellers
Mogoče začni z manjšimi luknjami, če že misliš... Ali si pa pripravi čepe z različnimi notranjmi premeri. Tako imajo rešeno pri Mercury in še kdo verjetno... :arrow:PVS plugs

:arrow:Engine heights

OMC service bulletin 2092:
Here's an excerpt of the verbage:

Modify the propeller by drilling three 6mm (7/32") holes thru outer shell positioned as shown in the diagram. If there is a rib under any of the proposed hole locations, use another propeller.

Properly drilled, the holes will have no affect on top speed, maximum RPM or ventilation in turns. Incorrect hole size or location will result in no improvement or in excessive ventilation, particularly in turns.


Slika

vir: http://continuouswave.com/ubb/Forum4/HTML/004836.html

@igor_k: Nujno meri tudi vrtljaje, brez tega ne bo nič. Ti moraš najprej ugotovit, če je propeler "pravi" glede na max vrtljaje in slip oz. zdrs. Ko boš to vedel in našel, greš lahko naprej...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Jul 04, 2013 11:36

Z 10-12 mm luknjo ne bo težav.
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » Če Jul 04, 2013 23:33

Glede teh lukenj mi je malo bolj jasno. Če bom imel čas bom to naredil.
Danes nisem imel pri roki gps sprejemnika in nisem mogel izmeriti točne hitrosti, to bom uredil jutri.
Je pa tako, da za izglisiranje potrebuje nekje 4s, do 25kt nekje 6s. Sem ga pa malo nateral (kolikor se je pač dalo v današnjih razmerah) in je zlahka prišel do 34kt po števcu pri 5000 obratih. Bom jutri videl, koliko števec laže.

Kaj vem, meni se zdi čisto ok.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jul 05, 2013 20:43

Pa imaš na tem tvojem števcu morske ali kopenske milje na uro?
__________________
lp
motorni
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » Pe Jul 05, 2013 22:37

Če piše na debelo knot, potem je to morska milja.

Danes ni bilo nič z meritvami, morje ni bilo primerno. Bo treba jutri prej vstati.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Jul 06, 2013 15:10

igor_k napisal/-a:Je pa tako, da za izglisiranje potrebuje nekje 4s, do 25kt nekje 6s.



Tu je še ogromno rezerve! Izglisiranje je prehitro za dober izkoristek med plovbo, še posebej, če upoštevaš, da je gor alu prop brez ventilacijskih lukenj. Je ta rezerva v zmanjšanju slipa ali večanju koraka ti bo povedala primerjava hitrosti merjene z gpsom in soodvisnih vrtljajev motorja.
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » So Jul 06, 2013 18:19

No, danes je vreme končno z rahlim vetrom in tukaj so rezultati:

Minimalno, da še glisira: 2800rpm, hitrost 17kt, teoretična 21kt, slip 19%
Potovalna: 3400rpm, hitrost 21,6kt, teoretična 25,6kt, slip 15,5%
Maksimalno: 5200rpm, hitrost 33,5kt, teoretična 39kt, slip 14,3%

Polna oprema, 60l v tanku, 1 potnik, merjeno z gps.
Torej števec kaže med 1-2kt preveč, koliko je pa točen merilnik obratov pa tudi ne vem, ker je analogni.
Več kot 33,5kt ni šlo, je pa res, da je bilo valovito.
bsc46
Admiral
Prispevkov: 736
Pridružen: To Dec 08, 2009 11:39
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a bsc46 » So Jul 06, 2013 18:29

Kje pa si bil, da je bilo valovito. Vslov.morju je bilo vala za enih 15cm.
Ljubitelj narave
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » So Jul 06, 2013 19:13

Kje pa si bil, da je bilo valovito. Vslov.morju je bilo vala za enih 15cm.


Otok Vir.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Jul 06, 2013 20:08

15-20 cm valovi pomagajo za večjo hitrost. Najpočasnejše je morje, ki je mirno kot olje. :D

Slipa imaš za potopljen propeler precej. Inox prop bi odvzel 2-4%, kar bi bilo že bolje.
Opazuj kako trim motorja vpliva na dvig premca. Je ob trimu dvig intenziven, ali zelo slab, lahko premec z trimom dvigneš do take točke, da moraš zaradi občutka varnosti zmanjšat hitrost? Ti porazdelitev potnikov bolj vpliva na dvig premca kot trim?

V kolikor je končna masa tvojega čolna res okrog 900 kg, si za 4-6 vozlov prepočasen.

Imaš po drsni ploskvi gladko nanešen anti fouling, ali je bolj grobo vse skupaj?
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » Ne Jul 07, 2013 08:44

Trim zelo malo vpliva na dvig premca, vpliva pa na hitrost. Porazdelitev potnikov bolj vpliva na dvig premca. Je pa res, da s trimom nisem šel v nek ekstremen dvig, tako da ne vem koliko dejansko lahko dvignem premec s trimom. Trimal sem samo glede na doseženo hitrost.

Podvodni del je lani bil premazan z antifoulingom, zdaj pa ni prav nič gladek, nadvodni del je precej bolj gladek.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Jul 07, 2013 08:54

igor_k napisal/-a:Trim zelo malo vpliva na dvig premca, vpliva pa na hitrost. Porazdelitev potnikov bolj vpliva na dvig premca. Je pa res, da s trimom nisem šel v nek ekstremen dvig, tako da ne vem koliko dejansko lahko dvignem premec s trimom. Trimal sem samo glede na doseženo hitrost.



Čoln se lahko prične obnašat na tak način šele, ko je propeler izdatno ventiliran-kavitacijska plošča nekaj cm nad dnom, torej vsaj kot na pol površinski pogon.
V tvojem primeru gre verjetno za propeler z premajhnim zamikom krilc nazaj-premajhen "Rake".

Glede na to, da trim vpliva na hitrost ti predlagam:
- dvig motorja vsaj toliko, da bo kavitacijska 2-3 cm nad dnom, morda še več. Natančna mera se da razbrat iz optimalnega trima tvojega motorja, saj v bistvu ne delaš drugega kot dvigaš propeler iz vode.
- uporabo dobrega 3 krakega inox propelerja 13,5"x20" z poudarjenim bow liftom. Recimo laserII, pa še en kup bi se jih našlo.
Z tem bi moral poizkusit osnovno geometrijo propelerja, ter ga glede na dobljene rezultate predelat.
Teh 3 cm sploh ni tako hudo, da bi potem propeler kavitiral ob vsakem pogledu na valove. Prepričan sem, da bi dobro prilagojen propeler manj kavitiral kot to kar imaš zdaj gor.


Glede na tvoj zapis ti čoln verjetno preveč leži na vodi, saj ne moreš dvignit premca za 3-5 stopinj, kjer je optimalni izkoristek dna. Posledično si "zalepljen" na vodno gladino in to ti požre kar nekaj vozlov.
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 372
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

OdgovorNapisal/-a igor_k » Ne Jul 07, 2013 09:02

Motorja ne morem kar enostavno dvigniti, ker potem moram spremeniti krmno ploščo in narediti nove luknje.
Letos je kar je, za drugo leto bomo pa morali nekaj spremeniti.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta