al napisal/-a:To pa pojma nimam kako je s strelo in alu.
A glede na zgodovino bark iz alu. mislim, da ni neke bojazni.
Najbrž Joško ali pa NT vesta več o tem...
V kazalu o vremenu v bazi znanja so povezave na nekaj tem o streli.
Mislim da je NT v eni od njih napisal, da je sproščna energija sorazmerna RI na kvadrat (upornost krat kvadrat toka).
To pa pomeni, da se energija (spremenjena v toploto) sprosti tam, kjer je na poti strele slab stik (= upor). Na takem mestu material lahko odpari (in barka dobi luknjo v trup).
Če je barka dobro ozemljena, gre tokovni sunek (=strela) po ozemljitvi in če je vodnik dovolj debel in stiki dobri, to pomeni da je upornost majhna in je tudi sproščena toplota majhna in ni te vrste škode.
Lahko sicer so poškodbe elektronike zaradi induciranega sunka (EMP, elektromagnetni sunek), ampak o tem že piše na omenjenih povezavah.
Domnevam, da je tudi Alu (v obeh smislih, Alovo in aluminijasto

) barko treba ozemljiti (ampak vire o tem dobite drugič...).
V temi
Kako prepoznati vreme so bile med drugim slike udarov strele, ki jih je posnel Marko Korošec, ampak zdaj manjkajo. Bom poiskal, če jih lahko spet najdem...
Na četrti strani je pa bližnjica na posnetek strele, ki je zadela tik zraven električne omarice v marini zraven barke, s katere so to posneli.
Correct me if I am wrong, please.
Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...