Sem razmeroma nov član na forumu in na sploh v navtiki.
Lansko leto sem si kupil Elan Zeta jadrnico, naredil izpit med dopustovanjem na Krku. Potem pa me je pičilo in sem se odločil še za individualno obravnavo, pri čemer mi je pomagal Marchi .
S tečajem sva pričela v Januarju, 20. februarja pa sem imel samostojni plov z Bavario 36 , še z ženo in hčero (14 let).
Potem pa obdobje korone, brez plutja in komaj smo čakali da gremo spet na morje. Forumaš Polanc, se me je usmilil in povabil na eno nedeljsko jadranje, da smo vsaj malo dobili občutkov in veselja. En teden pred našim glavnim dopustom pa sem imel pri kolegu, ki ima v Puli B36, še malo hitrega tečaja in piljenja tehnike jadranja, pristajanja, manevriranja,...
No, potem pa je napočila sobota 11.7. ko smo tričlanska družina in moj prijatelj Jan (študent elektrotehnike) odrinili na prvo plovbo oziroma letni dopust. Mogoče se sliši čudno, zakaj na družinski dopust še nekdo, ki ne sodi zraven?
Pa vendar, zadeva se je izkazala super, kajti z dvema bab... bi šlo na momente kar težko. Zato sem želel še ene roke in ene možgane zraven. Jan je namreč zelo bister in hitro učljivo, zna pa jadrati tudi na Zeti. Naučil se je vozle, v Puli sva na uvajanju šla skupaj skozi vse manevre in to je to.
Sobota:
Izpluli smo ob 6:30, pihala je šibka burja, in glej ga zlomka zunaj že lepo število jadrnic
Zanimivi občutki, ko prvič pristajaš v marino ki jo ne poznaš in niti ne veš kako izgleda, kako ti signalizirajo kam pristati....
Bilo je malo vetra ampak pristanek na krmo uspel v prvem poizkusu
Takoj pivo, več kot zasluženo za prvih 42 milj. Utrujen sem bil pa ko šus...
Nedelja:
Mali Lošinj - Olib kjer smo si izbrali zaliv Sv. Nikola.
Na koncu Lošinja, smo šli po južni strani od majnšega otoka Kozjač, kjer so nas glede na to, da je bilo zelo malo vetra, presenetili visoki valovi. Sklepam, da zaradi srečevanja tokov med otoki...
Na poti do Oliba smo na Silbi naredili uspešno vajo sidranja. Do konca Silbe smo se potem bolj cjazili, potem pa do Oliba kot raketa po maestralu. Je blo kr škoda, da smo to izbrali za cilj. Vendar nam je bilo pomembno dobiti bojo!! Prvič smo šli na bojo in zopet posebni občutki. Pihal je veter 18knt , tako da smo enkrat popravili, v drugo pa uspešno privezali na bojo in takoj pivo. Za nami pridejo na sosednjo bojo Italijani z eno hudo jadrnico z boatrusterji (ne vem kako se napiše) in so konkretno telovadili in v četrto jim je uspelo, vmes pa povozili bojo...
( 25 EUR vezanje na bojo in odpeljal je smeti)
Ponedeljek:
Olib - Dugi otok zaliv Pantera
Zjutraj je pihala burja 15 - 20 knt v sunkih, ko smo štaratli iz Oliba. Štartali smo s krajšavo obeh jader približno na polovico ali pa mogoče malo čez. Do prvih refulov o.k. potem pa nas je kar dobro polegalo. Opa, to je to o čemer ti vedno vsi govorijo in si rečeš, da ti boš pa previden... Takoj smo imeli jutranjo akcijo in še krajšali, potem pa je šlo 5.5 knt z cca. 1/3 krajšave. Pri teh krajšavah ne jemljite opisov preveč natančno, ker se je tolk hitr dogajalo, da adijo. Ampak smo lepo mirno speljali in hitro spravili zadevo v normalno stanje. So pa obučtki neprijetni, če tudi se gre za nekaj minut.. In odločili smo se, da imamo zlato pravilo, ker gre za družinsko jadranje, preko 5.5 knt ne plujemo.
Potem ko smo že bili rutinirani, smo še popoldanskem maestrali naredili pravočasno krajšavo in dobro smo se počutili, ker smo pravočasno odreagirali.
Potem pa pristajanje v Panteri, pri 17 knt vetra. Moje prvo pristajanje pri tako močnem vetru v marini. Spet nova marina, vse novo,.. 1m valovi pred marino... cmok v grlu. Trikrat poskusil, potem lepo pristal na pozicijo. Ufff , dinamičen dan.
Potem pa sem gledal pristajanje drugih in še kar nekaj mojstrov je bilo, ki so po dvakrat ali več popravljali.
Torek:
Dugi otok - Žut
Danes je pa fajn. Čist u izi, zato imam caj pisat tole. Do kosila smo šli na motor potem pa sem imel plan, da plutamo in pojemo kosilo, da ne bo ropotal motor. Mimogrede , zjutraj na privezu govorim s sosedom iz MB, in ker vidim da je strasten ribič , malo debate in mi podari velikega brancina, ki ga je ujel zvečer v marini. Že je bil za kosilo
In si rečem, bomo pa malo odprli genovo, tolk da nas malo nese v smeri, tud če 0.5knt. Talerji na mizo, v tistem pa začne lepo vleči zahodnik 10 knt in nas lepo potiska proti Žutu z 3-4.5 knt .
Mi pa še vedno samo genovo in poslušamo jazz, beremo, se razgledujemo … juhu, prov paše nam.
In BTW prevozili smo prvih 100 milj
Verjetno bomo šli na bojo, če bo prosta, sicer v marino ... EUR
Če bo čas, še kaj napišem, in če pogruntam kako se objavi fotke, pa še kakšno prilepim.




