Žut Kosanovič

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

Žut Kosanovič

OdgovorNapisal/-a tedi » Po Apr 05, 2010 15:53

Pozdravljeni Vsi:
Te jadrnice so stare cc 24 let in jih je v Sloveniji kar nekaj.
Če ima kdo jadrnico Žut Kosanovič 6m , me zanima kakšne so plovne lasnosti te jadrnice , kake izkušnje imate in kako ste zadovoljni? lp
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Pe Apr 09, 2010 10:27

kaj nima noben Žut Kosanovič 600 ?
po slikah je to srednje hitra jadrnica višine v kabini 1,6 metra z dvemi jadri.
Me je zanimalo, ker se je na mornarju prodajala za 3500 evrov, vendar ni bila prodana. Kot izgleda so cene plovilom kar padle. Koliko bi bila realna cena take jadrnice stare 24 let z motorjem Tomosom 4 ? Kaj pa razlika v kvaliteti Amon ali Elan ?
Pa lep pozdrav vsem.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7097
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Apr 09, 2010 11:25

3500€ je kar ok cena, če je izpravna in vzdrževana.
Če nič drugega, jo boš lahko prodal za podobno ceno.
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Pe Apr 09, 2010 16:36

Marchi, hvala za tvoj odgovor,
zaenkrat samo spremljam ponudbo.
Ta barka je potrebna barvanja, to je vse kar se lahko vidi od zunaj,
notri tudi kaj tapeciranja,
kot sem prebral na forumu, je barko preden kupiš, potrebno pogledati od spodaj,
kaj notri mora biti barka suha in od zunaj - na kaj je potrebno biti pozoren?
v kateri razred spada jadrnica Žut - se lahko primerja z Amonom , Riveto ali Elan 19 ?

http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=81080

ali pa z notranjim motorjem

http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=79931

lp
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7097
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Apr 09, 2010 20:37

Prednost prikolice pri Elan 19 je, da ne rabiš marine (1500€ - 2500€) in jo pičiš v vodo ko jo rabiš. Imaš jo doma pred nosom in jo pedenaš, kadar imaš čas. Če si drznem komentirati ceno, je barka vredna kar kakšnega tisočaka ali dva manj, skupaj s prikolico, ker tudi prikolica verjetno ni nova.

Druga barka je pa večja, kar ni zanemarljivo ima notranji motor Vire 7, ki ga sicer ne poznam. Če pa je motor ok, je vreden pol cene barke. Cena je ok, seveda še cenkaj.

Če je barka v vodi poglej pod podnice, kjer je pritrjena kobilica. Tam ne sme biti večjih poškodb trupa, ki bi nakazovale, da je bila kobilica v skalah ali kako drugače premaknjena. Sicer pa neodgovoren lastnik razpoke zamaže z barvo, torej tudi barva na debelo ni dober znak. Je pa tako. Kar nekaj kobilic je poljubilo dno, pa to ni nič takega. Problem so tiste, ki nekaj ur nabijajo po skalah ali kaj podobnega, pa tudi to se da sanirati, samo to verjetno ni v tvojem interesu.

So pa to mali zneski, tako da se ne moreš prav veliko nategnit. Računaj pa s tem, da bo rihtanje barke tvoj hobi, ne samo jadranje. Pri stari barki je vedno nekaj. Z veseljem in entuziazmom so to malenkosti!

Meni je stara barka (1983) dala več kot kar koli drugega. Spoznal sem jo v drobovje, tako da se sedaj na novi počutim precej bolj samozavestno, če slučajno kaj crkne. In kar noče crknit, :lol: :lol:
Samo nova je faktor x10 ali več stare.
Uporabniški avatar
popaj
Kontraadmiral
Prispevkov: 255
Pridružen: Če Mar 19, 2009 21:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a popaj » Pe Apr 09, 2010 23:43

Menim, da primerjava Riveta in Žuta ni ravno posrečena, saj je Riveto po mojem precej bolj jadralsko "našpičena". Verjetno (na sliki se slabo vidi) ima Riveto tudi patarce, tako da je pri jadranju treba malo več "delat". Je pa sigurno hitrejša od Žuta. Pod poden pa le poglej: slana kaluža ali sveža barva niso najboljše znamenje. Pa še stanje plastike okoli pritrdišča stranskih pripon... Prednost E19 je v tem, da prideš lahko skoraj na obalo, saj ima dvižno kobilico. Tudi jadralsko ni slaba. Če pa ima še spojler, je pa še toliko boljš.
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Ne Apr 11, 2010 15:44

Marchi, popaj
se vam zahvaljujem za vse napisano,
Po vaših izkušnjah, do katere vrednosti jadrnice,
se jo še splača imeti v marini ( cena marine 1.500 - 2.000 e na leto ) ?
Npr. - če je tržna cena stare jadnice cc 6 - 7 m : 2.500 - 3.500 e , jo stroški marine v 2 letih dosežejo !?!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7097
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Apr 11, 2010 19:07

Če tako rečem, vsaka marina je predraga.
Je pa tako, da marino plačaš za privez (parking) tvoje barke neglede na vrednost barke in za to, da imaš svoj plavajoči apartma, varno privezan in priklopljen na vso potrebno infrastrukturo. Tako da to nima zveze s starostjo plovila. Gre za, recimo temu, varnost in komoditeto.
Glede na tvoje vprašanje ti priporočam, da vzameš jadrnico na prikolici in da se zadeve lotiš sezonsko. Ko si nabereš izkušnje, bodo tudi tvoje potrebe bolj definirane in jasne.
Jaz imam 11m jadrnico v marini, pa se mi, po pravici povedano, kolca po taki, ki jo po potrebi mimogrede porineš v vodo in ne rabi marine. Iz finančnih razlogov seveda.

Torej odgovor na tvoje vprašanje je odvisen od €€€
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » So Apr 17, 2010 21:57

Tedi, lep pozdrav!
ŽUT-a 600 sem imel od 1988 (nov kupljen v kitu in izdelan doma pred hišo v LJ) do 2009. Glede na super opremo kakršno je imel (rolgenova, elektročrpalka za sladko vodo, 100litrski tank za vodo, lazybag, lazyjack, trdi vang, novo sidro, kemični wc, radio z usb, novi pioneer boxi, yamaha 5 ks z dolgo osjo, brez osmoze, prebarvana paluba...), sem dobil zanj 5500 evrov.
Plovne lastnosti je imel elan 19 boljše, vendar pa je imel ŽUT neprimerno več prostora v notranjosti. Kljub temu, da je imel kobilico vlito v plastiko in v enem kosu, je imel vgreza le 90 cm, kar je bilo hudo malo in prima za priveze v čistih vogalih zalivov... zato ga bom kar malo pogrešal.
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » So Apr 17, 2010 22:35

A-lex,
en tak Žut je zdaj v Kopru, kaj si ga prodal v Koper ?
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Apr 18, 2010 08:37

Ja, PI-2595!
Poznaš?
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Ne Apr 18, 2010 09:05

nekaj dni je zdaj privezan v Kopru,
od zunaj je res lepo zrihtana - Lady, je pa prepis narejen te dni nazaj,
ta se je prodajala za 3.500 e, pa ni bila prodana:
http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?id=79603
zaenkrat nimam veliko časa za jadranje,
zato se samo informiram,
je pa sedaj težko prodati jadrnico.
ti si kar v redu prodal za 5.500 e.
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Apr 18, 2010 09:41

Razliko od 3500 do 5500 kar hitro nadoknadiš, da barko zrihtaš.
Kar vprašaj Polanca, dela sam in je človek priden za tri, pa barka kar požira denar.
Sam sem zdaj kupil večjo barko,ki je bila "samo za vsest in peljat", pa sem zmetal vanjo 3 jurje. :lol:
tedi
Kontraadmiral
Prispevkov: 245
Pridružen: Po Apr 05, 2010 14:10

OdgovorNapisal/-a tedi » Ne Apr 18, 2010 21:50

A-lex
hvala za odgovore, sem malo boljše spoznal Žut.
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Apr 18, 2010 21:54

Ni problema, kar vprašaj! :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta