moč akumulatorjev
Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator
moč akumulatorjev
Na jadrnici imam diesel motor 11kw, sidrni winch 500w skupaj na en akumulator, na drugem, pa je vse ostalo luči, radio, hladilnik itd. Zanima me kakšne moči bi moral biti posamezen akumulator, da bi bil dopust brez skrbi? Nekje sem zasledil celo 160 Ah??
Tole bo Nikola Tesla spet hud...
Ne se ustrašit, te bomo že poučili. Pri tem ne gre za moč akumulatorja, temveč njegovo kapaciteto. Moč v fiziki pomeni nekaj povsem drugega, kot imaš ti v mislih... Pa da ne zaidemo s teme, torej kolikšno kapaciteto rabiš...
Moje mnenje je, da čim večjo! Kakorkoli, tukaj od viška res ne boli glava! Seveda pretiravati ni treba, nekaj 100 Ah pa nikakor ni pretiravanje na nobenem čolnu. Jaz imam na 9m motornjaku, kjer vsi pravijo, da ne rabiš veliko za porabnike 2 akumulatorja povezana paralelno, vsak po 150 Ah, torej 300 Ah kapacitete. Ker so poltrakcijski so tudi malce težji in skupaj to znese 78 kg, kar je za gliser ogromno! Vseeno mi ni žal in lahko le tako brezskrbno uživam v štromu. Naj povem še, da imam popolnoma vse žarnice zamenjane z LED, tako da je tukaj poraba izjemno majhna. Je pa požeruh hladilnik, tukaj nimaš kaj. In če sem 2 dni na mestu, je potem kar problem alternatorju vse to napolnit nazaj... Spomladi gre gor še 70W solarna plošča, potem pa bo pomoje štroma res za prodajo.
Še moje mnenje... Če imaš na barki hladilnik, potem pod 200 Ah nimaš kaj razmišljat! To je strogi minimum, da ga boš lahko uporabljal!
LP
Ne se ustrašit, te bomo že poučili. Pri tem ne gre za moč akumulatorja, temveč njegovo kapaciteto. Moč v fiziki pomeni nekaj povsem drugega, kot imaš ti v mislih... Pa da ne zaidemo s teme, torej kolikšno kapaciteto rabiš...
Moje mnenje je, da čim večjo! Kakorkoli, tukaj od viška res ne boli glava! Seveda pretiravati ni treba, nekaj 100 Ah pa nikakor ni pretiravanje na nobenem čolnu. Jaz imam na 9m motornjaku, kjer vsi pravijo, da ne rabiš veliko za porabnike 2 akumulatorja povezana paralelno, vsak po 150 Ah, torej 300 Ah kapacitete. Ker so poltrakcijski so tudi malce težji in skupaj to znese 78 kg, kar je za gliser ogromno! Vseeno mi ni žal in lahko le tako brezskrbno uživam v štromu. Naj povem še, da imam popolnoma vse žarnice zamenjane z LED, tako da je tukaj poraba izjemno majhna. Je pa požeruh hladilnik, tukaj nimaš kaj. In če sem 2 dni na mestu, je potem kar problem alternatorju vse to napolnit nazaj... Spomladi gre gor še 70W solarna plošča, potem pa bo pomoje štroma res za prodajo.
Še moje mnenje... Če imaš na barki hladilnik, potem pod 200 Ah nimaš kaj razmišljat! To je strogi minimum, da ga boš lahko uporabljal!
LP
- Nikola T.
- Admiral
- Prispevkov: 5414
- Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
- Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
- Kontakt:
Sem se kar nasmejal Admin.
Res smo že kar nekaj napisali na to temo in vidim, da bom moral zbrati materiale in objaviti brošuro na temo energija na plovilu, katero sem pravzaprav že začel pisati pred leti, vendar je nisem dokončal. Nekoč jo bom. Potrebujem samo čas in ta prav moment.
Klemenc ima motor 11kW, sidrno vitlo 500W, luči, kakšen instrument, radio in seveda najpomembnejšo stvar za plovilo - hladilnik. Brez tega enostavno ne gre. Kdo pa bo pil toplo pijačo. Si predstavljate slastno TOPLO pivo?
Motor ima (predvidevam) vgrajen alternator najmanj 40A. Torej kako narediti zanesljiv in dober sistem napajanja? Zadeva je veliko preprostejša kot se zdi.
TIP PORABNIKOV
Najprej je treba vedeti, da ima vsako plovilo dva tipa porabnikov:
1. Porabniki, ki delujejo kratek čas kot so starter, električno sidrno vitlo, bow thruster
2. Porabniki, ki delujejo dlje časa kot so instrumenti, luči za razsvetljavo, navigacijske luči, radijska postaja, avtoradio, hladilnik, zmrzovalnik...
BATERIJSKE SKUPINE
Prve porabnike zato napajamo z STARTNIMI akumulatorji, ki imajo sposobnost oddati od sebe velik tok v kratkem času. Takemu akumulatorju ali skupini njih pravimo STARTNA SKUPINA (start bank, start battery...)
Druge akumulatorje napajamo z trakcijskimi z drugo besedo tudi cikličnimi akumulatorji, ki imajo sposobnost skozi daljše obdobje zagotavljati zmerne tokove. Takemu akumulatorju ali skupini njih pravimo SERVISNA SKUPINA (tudi hišna grupa, House bank, service bank, service battery...)
STARTNI akumulatorji
morajo zagotavljati velike zagonske tokove, zato so narejeni tako, da imajo več tanjših celic, ki tvorijo veliko površino za zagotavljanje, višjih tokov. Ker pa so celice tanke v njih ni vskladiščene veliko energije, kar pa navsezadnje sploh ni pomembno, saj start motorja porabi energijsko gledano zelo malo energije. (zagon motorja 200A*3sek= 0,05Ah, sidrno vitlo (500W/12V)*120 sek = 1,4Ah ob idealnem izračunu smo torej za zagon motorja ter da smo dvignili sidro porabili vsega manj kot 1,5Ah !!!) Torej energijsko gledano startni akumulatorji sploh niso kritični in moramo pri pravilnem načrtovanju upoštevati le NAJMOČNEJŠI porabnik. V primeru jadrnice z 11kW motorjem in 500W vitlom, bi tako bil dovolj že startni akumulator 45Ah. Obenem ne smemo pozabiti, da po vžigu motorja že sam alternator zagotavlja ravno toliko toka kot ga porabi vitlo in praktično smo za ta manever izpraznili akumulator le za 0,05Ah. Res je da nismo upoštevali pri izračunu izgub, vendar tudi če destkrat pomnožimo porabljeno energijo smo še vedno porabili MANJ KOT 0,5Ah energije !!
SERVISNI akumulatorji
morajo zagotavljati zmerne tokove skozi daljši čas, zato so narejeni iz debelejših celic, katerih pa je seveda zaradi tega manj. Ker so celice debele je v njih vskladiščene veliko več (kemične) energije kot če bi bile tanke. Zaradi debelejših celic seveda elektrolit težje pronica skozi celico, zato je tudi sam kemični proces počasnejši kar pa sploh ni težava, saj z njimi napajamo naprave z nižjimi tokovi. Bistvo trakcijskih akumulatorjev je, da jih ne preobremenimo ter, da jih ne izpraznimo pod spodnjo mejo. Z drugimi besedami to pomeni, da je bolje, da napajamo servisne porabnike raje z več kot z manj akumulatorji, saj se tako potreben tok enakomerno porazdeli na posamezen akumulator in z tem oddana kapaciteta, ki je večja, če praznimo akumulatorje z manjšim tokom. Prav tako je življenska doba veliko daljša.
Vsi akumulatorji imajo torej sledeče omejitve:
- maksimalni tok praznenja. akumulatorji imajo oznako pri kakšnih pogojih je izmerjena kapaciteta C5, C20 ali C100. Kaj to pomeni? Ko kupujemo akumulator moramo paziti, da primerjamo deklariranio kapaciteto pri istih pogojih. Ali ste vedeli, da je kapaciteta ISTEGA akumulatorja deklariranega na polici pri C20 le 115Ah pri C100 pa celih 140Ah!! Torej, če akumuatorje praznimo hitreje je izkoristek slabši. Logično in prav to opisuje Peukertova enačba, zato je potrebno sistem zasnovati tako, da je tok praznenja po akumulatorjih čim nižji oziroma je potrebno predvideti dovolj akumulatorjev da tok praznenja ostane ob maksimalni porabi v mejah dovoljenega.
- maksimalna globina praznenja za tekoče velja da jih lahko spraznimo do 60% max50% pod pogojem da jih po izpraznitvi pričnemo TAKOJ polniti, gel lahko globje izpraznimo in ni nujno da jih tako j pričnemo nazaj polniti.
- maksimalni tok polnenja. Mokre-tekoče lahko polnimo z tokom maksimalno do 25% nazivne kapacitete (pomeni 100Ah mokre-wet akumulatorje lahko polnimo do 25A), za gel le z 10% nazivne kapacitete.
Sedaj preberi naslednji prispevek o porabi hladilnika. Več o tem... Izvedel boš, da hladilnik porabi cca55Ah energije dnevno.
Torej za tvoje plovilo z hladilnikom je primerno uporabiti:
- za startni akumulator 45Ah - 60Ah
- za servisni MINIMALNO 150Ah nazivne kapacitete pri C5! oziroma bolje 2x 85A @C5. Vse kar je manj je zločin, saj namerno uničuješ akumulatorje.
PRIPOROČAM PA VSAJ 2x 100Ah @C5 !!!
Kar se pa polnenja tiče bi starni akumulator zvezal direktno na alternator kot je to pri avtomobilu za polnenje servisnega pa bi samo vklopil paralelno stikalo ali pa vgradil kontaktor katerega bi vklopil z signalom D+ iz alternatorja ali Cyrix reljem katerega dobiš tukaj.
Lep pozdrav
Nikola Tesla
Res smo že kar nekaj napisali na to temo in vidim, da bom moral zbrati materiale in objaviti brošuro na temo energija na plovilu, katero sem pravzaprav že začel pisati pred leti, vendar je nisem dokončal. Nekoč jo bom. Potrebujem samo čas in ta prav moment.
Klemenc ima motor 11kW, sidrno vitlo 500W, luči, kakšen instrument, radio in seveda najpomembnejšo stvar za plovilo - hladilnik. Brez tega enostavno ne gre. Kdo pa bo pil toplo pijačo. Si predstavljate slastno TOPLO pivo?
Motor ima (predvidevam) vgrajen alternator najmanj 40A. Torej kako narediti zanesljiv in dober sistem napajanja? Zadeva je veliko preprostejša kot se zdi.
TIP PORABNIKOV
Najprej je treba vedeti, da ima vsako plovilo dva tipa porabnikov:
1. Porabniki, ki delujejo kratek čas kot so starter, električno sidrno vitlo, bow thruster
2. Porabniki, ki delujejo dlje časa kot so instrumenti, luči za razsvetljavo, navigacijske luči, radijska postaja, avtoradio, hladilnik, zmrzovalnik...
BATERIJSKE SKUPINE
Prve porabnike zato napajamo z STARTNIMI akumulatorji, ki imajo sposobnost oddati od sebe velik tok v kratkem času. Takemu akumulatorju ali skupini njih pravimo STARTNA SKUPINA (start bank, start battery...)
Druge akumulatorje napajamo z trakcijskimi z drugo besedo tudi cikličnimi akumulatorji, ki imajo sposobnost skozi daljše obdobje zagotavljati zmerne tokove. Takemu akumulatorju ali skupini njih pravimo SERVISNA SKUPINA (tudi hišna grupa, House bank, service bank, service battery...)
STARTNI akumulatorji
morajo zagotavljati velike zagonske tokove, zato so narejeni tako, da imajo več tanjših celic, ki tvorijo veliko površino za zagotavljanje, višjih tokov. Ker pa so celice tanke v njih ni vskladiščene veliko energije, kar pa navsezadnje sploh ni pomembno, saj start motorja porabi energijsko gledano zelo malo energije. (zagon motorja 200A*3sek= 0,05Ah, sidrno vitlo (500W/12V)*120 sek = 1,4Ah ob idealnem izračunu smo torej za zagon motorja ter da smo dvignili sidro porabili vsega manj kot 1,5Ah !!!) Torej energijsko gledano startni akumulatorji sploh niso kritični in moramo pri pravilnem načrtovanju upoštevati le NAJMOČNEJŠI porabnik. V primeru jadrnice z 11kW motorjem in 500W vitlom, bi tako bil dovolj že startni akumulator 45Ah. Obenem ne smemo pozabiti, da po vžigu motorja že sam alternator zagotavlja ravno toliko toka kot ga porabi vitlo in praktično smo za ta manever izpraznili akumulator le za 0,05Ah. Res je da nismo upoštevali pri izračunu izgub, vendar tudi če destkrat pomnožimo porabljeno energijo smo še vedno porabili MANJ KOT 0,5Ah energije !!
SERVISNI akumulatorji
morajo zagotavljati zmerne tokove skozi daljši čas, zato so narejeni iz debelejših celic, katerih pa je seveda zaradi tega manj. Ker so celice debele je v njih vskladiščene veliko več (kemične) energije kot če bi bile tanke. Zaradi debelejših celic seveda elektrolit težje pronica skozi celico, zato je tudi sam kemični proces počasnejši kar pa sploh ni težava, saj z njimi napajamo naprave z nižjimi tokovi. Bistvo trakcijskih akumulatorjev je, da jih ne preobremenimo ter, da jih ne izpraznimo pod spodnjo mejo. Z drugimi besedami to pomeni, da je bolje, da napajamo servisne porabnike raje z več kot z manj akumulatorji, saj se tako potreben tok enakomerno porazdeli na posamezen akumulator in z tem oddana kapaciteta, ki je večja, če praznimo akumulatorje z manjšim tokom. Prav tako je življenska doba veliko daljša.
Vsi akumulatorji imajo torej sledeče omejitve:
- maksimalni tok praznenja. akumulatorji imajo oznako pri kakšnih pogojih je izmerjena kapaciteta C5, C20 ali C100. Kaj to pomeni? Ko kupujemo akumulator moramo paziti, da primerjamo deklariranio kapaciteto pri istih pogojih. Ali ste vedeli, da je kapaciteta ISTEGA akumulatorja deklariranega na polici pri C20 le 115Ah pri C100 pa celih 140Ah!! Torej, če akumuatorje praznimo hitreje je izkoristek slabši. Logično in prav to opisuje Peukertova enačba, zato je potrebno sistem zasnovati tako, da je tok praznenja po akumulatorjih čim nižji oziroma je potrebno predvideti dovolj akumulatorjev da tok praznenja ostane ob maksimalni porabi v mejah dovoljenega.
- maksimalna globina praznenja za tekoče velja da jih lahko spraznimo do 60% max50% pod pogojem da jih po izpraznitvi pričnemo TAKOJ polniti, gel lahko globje izpraznimo in ni nujno da jih tako j pričnemo nazaj polniti.
- maksimalni tok polnenja. Mokre-tekoče lahko polnimo z tokom maksimalno do 25% nazivne kapacitete (pomeni 100Ah mokre-wet akumulatorje lahko polnimo do 25A), za gel le z 10% nazivne kapacitete.
Sedaj preberi naslednji prispevek o porabi hladilnika. Več o tem... Izvedel boš, da hladilnik porabi cca55Ah energije dnevno.
Torej za tvoje plovilo z hladilnikom je primerno uporabiti:
- za startni akumulator 45Ah - 60Ah
- za servisni MINIMALNO 150Ah nazivne kapacitete pri C5! oziroma bolje 2x 85A @C5. Vse kar je manj je zločin, saj namerno uničuješ akumulatorje.
PRIPOROČAM PA VSAJ 2x 100Ah @C5 !!!
Kar se pa polnenja tiče bi starni akumulator zvezal direktno na alternator kot je to pri avtomobilu za polnenje servisnega pa bi samo vklopil paralelno stikalo ali pa vgradil kontaktor katerega bi vklopil z signalom D+ iz alternatorja ali Cyrix reljem katerega dobiš tukaj.
Lep pozdrav
Nikola Tesla
Lep pozdrav in najlepša hvala Tesla!
p.s. tudi puščanje barke sem že zrihtal. Ni bilo tako hudo. Puščalo mi namreč ni pri sondi globinomera, ki sem ga tako famozno namontiral,(barko na suho, demontiral obstoječe, nova čaka na vgradnjo) ampak pri osovini krmila. To je pašlo bolje kot elektrika. Struženje, samomazalna plastika pa še ležišče za semering ITD. Zdaj je OK.
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov
