Pb+LiFePO4

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

fakinx
Admiral
Prispevkov: 777
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a fakinx » To Feb 21, 2023 19:04

Mato, odlična izbira.
Montiraj pa vsaj 400Ah…
mato
Admiral
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a mato » Ne Feb 26, 2023 21:29

Nikola T. napisal/-a:
mato napisal/-a:Kaj menite o naslednji kombinaciji:

Startni aku - klasični svinčeni
Servisni aku - WINSTON TSWB-LYP200AHA LiFeYPO4, 3.3V, 200Ah Wide 4x vezani zaporedno
https://shop.gwl.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP200AHA-LiFeYPO4-3-3V-200Ah-WIDE.html
Balancer: WAKESPEED WS500 and VICTRON GX-SUPPORTED ACTIVE BATTERY MANAGEMENT SYSTEM REC ACTIVE BMS
https://www.rec-bms.com/rec-active-bms/
kontrola polnjenja in praznjenja pa preko: Smart BMS 12/200
https://www.victronenergy.com/battery-management-systems/smart-bms-12-200

Z nekaj (nujnimi) popravki bo OK. Več o detaljih, če si resen interesent na ZS.


V menjavo gremo, ko bodo obstoječe svinčene izdihnile ...
Mato :wink:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Mar 03, 2023 13:18

Sem vedel, da to ne bo šlo zlahka skozi.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Mar 03, 2023 17:38

Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21
Kraj: Ljubljana

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Pe Mar 03, 2023 23:07

H2O ne razumem dobro tvojega sarkazma na EV, jaz sem dve leti lastnik Škode Enyaq in se nimam namena vrniti na klasiko (se mi pa ni zamerila !). Razen, da tudi pri EV zavajajo s porabo, nimam težav. :wink:
P.S. nimam namena polemizirati !
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1837
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a Paco » So Mar 04, 2023 07:27

Kot ljubljancan z pluginom opravim na stromcek s sibko 18 kwh baterijo 90 % dnevnih poti, ko pa se vlece prikola pa batnik cisto lepo prevzame delo, ni neke panike.

;-)
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » So Mar 04, 2023 07:41

Bo_4 napisal/-a:jaz sem dve leti lastnik Škode Enyaq in se nimam namena vrniti na klasiko (se mi pa ni zamerila !). Razen, da tudi pri EV zavajajo s porabo, nimam težav. :wink:

Počakaj še par let, da začne baterija spuščat dušo :roll:

Pa zamenjava tvoje ne bo koštala samo 6 jurjev, ker je osemkrat močnejša od moje.

Mene ne motijo EV, moti me zavajanje in posiljevanje z njimi. Zdaj sem že od večih lastnikov EV slišal, da jim je baterija spustila dušo, ampak o tem proizvajalci EV molčijo, ker bi to škodilo njihovi prodaji.

Jaz sem itak že prej vedel, da baterije najkasneje v šestih letih spustijo dušo (ker imam pač izkušnje z njimi iz bark in telefonov), pa so me prepričevali, da so baterije v EV čudo tehnike in bojo zdržale dlje, kot avto. Pajade :roll:
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21
Kraj: Ljubljana

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » So Mar 04, 2023 21:13

Kot sem že zapisal "ne bom diskutiral" nima smisla, ti si prepričan
:idea: "eppur si mouve” G.G.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » So Mar 04, 2023 22:17

Jaz sem se prepričal na lastni koži, da ni vse zlato, kar se sveti, ti se pa še boš :mrgreen:

Ali pa tudi ne...

Mene ni sram priznat, da sem naredil napako in upam, da se bo kdo kaj naučil iz nje in mu je ne bo treba ponavljat. Zato tudi pišem to, ne pa zato, da bi se delal norca iz lastnikov EV (navsezadnje sem to tudi sam).

Če bi mi kdo pred nakupom EV povedal, da bo baterija prej kot v šestih letih spustila dušo, ga ne bi kupil :roll:

In dvomim, da ga bom še kdaj, če bom le imel drugo možnost.

Btw, rabljen EV je izredno težko prodat, ker je zanj bistveno manj potencialnih kupcev, kot za klasične. Mene sta v dveh letih kontaktirala 2 (z besedo dva) interesenta. Na koncu sem ga moral dat staro za novo (za drobiž). Še na nobenem avtu dozdaj nisem toliko izgubil :roll:

Kljub temu, da sem za novega dobil 4.500€ subvencije.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Mar 05, 2023 00:47

Sem bolj pristaš tega, da kupiš nov avto in ga potem z rednimi servisi voziš, dokler gre. SEAT Alhambra bencinski sem tako prodal po 21 letih in 330kkm. Ampak po teh zapisih tukaj sklepam, da so takšni časi mimo.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Mar 05, 2023 00:48

Ups, sem prebral naslov teme, malo sem mimo usekal.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Mar 05, 2023 10:00

motorni napisal/-a:SEAT Alhambra bencinski sem tako prodal po 21 letih in 330kkm.

Če bi imel jaz svoj EV 21 let, bi moral v tem času trikrat zamenjat baterijo :roll:

Če/ko k strošku vožnje na elektriko dodate še strošek zamenjave baterije, je vožnja na elektriko bistveno dražja od vožnje na bencin, ali dizel. Tudi, če upoštevamo dražje servise za motorje z notranjim izgorevanjem. Da niti ne omenjam slabše uporabnosti EV (sploh samo električnih), višje nabavne cene in višje izgube vrednosti.

Btw, to je tema o litijevih baterijah in mogoče bodo komu prišle prav informacije iz prve roke, kako hitro v praksi spustijo dušo.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Ne Mar 05, 2023 18:29

Tale EV so približno tak luksuz kot plovila...če maš 100 jurjev za nakup, boš pa še 6 jurjev za baterijo dal, oziroma marino, kusur :mrgreen:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Mar 05, 2023 18:45

6 jurjev stane zamenjava moje 10 kWh baterije, Škoda Enyaq ima pa 82 kWh baterijo, ki stane oko iz glave :shock:

Upam, da ima Bo_4 dobro garancijo na baterijo. Pa dokler bo baterija v garanciji bo moral redno opravljat vse servise (na pooblaščenem servisu), ker se bodo obešali na vsako malenkost.

Jaz sem imel srečo, da sem imel narejene vse servise in da še nisem presegel 100.000 km (kolikor je garancije na baterijo). Sin je presegel za par tisoč km in mu nočejo zamenjat baterije v garanciji, čeprav avto še ni star 6 let.
Nazadnje spremenil H2O, dne Ne Mar 05, 2023 18:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Pb+LiFePO4

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Ne Mar 05, 2023 18:54

Za teh 6 jurjev kupim jaz 4000l nafte in naredim 80.000 km...sampovem :wink:
https://medisken.si

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov